compare_arrows
Nawigacja

Najnowsze posty

Wybór monitora do grafiki

 

Zajmując się na co dzień grafiką komputerową potrzebujemy nie tylko odpowiedniego zaplecza w postaci programów graficznych. Konieczny będzie także dobry monitor, który ułatwi pracę z plikami graficznymi i pozwoli wychwycić wszystkie szczegóły, które w takiej pracy mają ogromne znaczenie. Zastanawiając się, jaki monitor dla fotografa lub grafika będzie odpowiedni, warto mieć świadomość tego, które parametry są istotne. Sprawdźmy, czym powinniśmy się kierować, by monitor dopasowany był jak najbardziej do konkretnych potrzeb grafika.

Jaki monitor dla grafika zakupić? Budowa urządzenia

Zastanawiając się, jaki monitor dla grafika będzie dobrym sprzętem, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na... budowę tego urządzenia . Brzmi to paradoksalnie, ale może mieć kolosalne znacznie dla komfortu pracy. Przede wszystkim monitor graficzny powinien umożliwiać regulację wysokości, kąta nachylenia oraz orientacji – oznacza to, że ekran monitora powinno się dać obrócić w taki sposób, by przykładowo zaprezentować coś osobie, siedzącej po drugiej stronie biurka. To o niebo wygodniejsze, niż obracanie całego monitora, wraz z okablowaniem. W przypadku regulacji wysokości i kąta nachylenia możemy natomiast dopasować ułożenie ekranu do naszych potrzeb oraz tego, czy pracujemy w pozycji stojącej, czy siedzącej.

Choć to dodatkowa funkcja monitora, warto o niej wspomnieć w tym miejscu – dobry ekran dla grafika powinien być wyposażony w funkcję Pivot . Pozwala ona na wygodne obrócenie ekranu o 90° , zamieniając układ horyzontalny na wertykalny. W efekcie grafikowi o wiele łatwiej pracować na przykład z takimi materiałami, jak zdjęcia czy plakaty, które mają większą wysokość niż szerokość . Dodatkowym atutem monitora mogą być mocowane na jego krawędzi osłony boczne , które zapewnią stałą jasność matrycy, bez względu na padające w stronę monitora promienie słoneczne.

Monitor dla grafika – jaka matryca?

Podejmując decyzję o tym, jaki monitor graficzny kupimy, powinniśmy zwrócić uwagę także na rodzaj matrycy w danym urządzeniu . W przypadku grafików komputerowych bez wątpienia istotnymi czynnikami będzie kontrast, odwzorowanie barw, oferowane przez dną matrycę, a także szerokie kąty widzenia. Mając do wyboru zarówno matryce IPS, jak i VA, warto jednak postawić na to drugie rozwiązanie . Dlaczego? Wybór ten zapewnia szerokie kąty patrzenia , które wynoszą w niektórych modelach nawet 179°. Dzięki temu grafik będzie mieć zapewniony komfort pracy bez względu na jego pozycję względem monitora.

Należy także rozważyć, czy lepszym wariantem będzie matryca błyszcząca, matowa, czy też antyrefleksyjna. W przypadku błyszczącej matrycy otrzymujemy rewelacyjne odzwierciedlenie barw, zarówno pod kątem kolorów, jak i ich intensywności . Niestety - rozwiązanie to ma również wadę: w słoneczne dni światło odbijać się będzie od naszego ekranu , skutecznie utrudniając nam pracę. Ekran zadziała jak lustro, na którym – zamiast projektu graficznego, nad którym pracujemy – zobaczymy własne odbicie . Ratunkiem mogą być wspomniane już przesłony boczne, jednak dla wielu osób błyszcząca matryca stanowi z definicji argument za odrzuceniem danego monitora.

Drugim rozwiązaniem są matryce matowe , które zawierają dodatkową powłokę, uniemożliwiającą odbijanie promieni słonecznych. Równocześnie trudno dostrzec na nich odciski palców , a na ekranie wszystko widać wyraźnie. Rozwiązanie to należy jednak to klasy Premium i za tego typu matrycę przyjdzie nam zapłacić więcej, niż za błyszczący odpowiednik. Trzecim wariantem, który stanowi próbę znalezienia złotego środka, są matryce antyrefleksyjne . W ich przypadku mamy do czynienia z cieńszą powłoką polaryzacyjną , dzięki czemu kolory na ekranie są o wiele bardziej intensywne niż na matowej matrycy, równocześnie jednak promienie słoneczne nie załamują się na tego typu matrycy , dzięki czemu korzystanie z niej jest o wiele przyjemniejsze.

Jaki monitor do obróbki zdjęć? Rozdzielczość i przekątna ekranu

Pracując jako grafik komputerowy dużą wagę przykładamy do rozdzielczości ekranu. Nic dziwnego - to właśnie ona wpływa na możliwość odwzorowania szczegółów w jak największym stopniu. Jaki monitor graficzny powinniśmy zatem wybrać? Co najmniej taki, którego rozdzielczość wynosi 1920 × 1080 pikseli , czyli Full HD . Lepiej będzie jednak dołożyć nieco gotówki i postawić na monitory o rozdzielczości QHD (2560 × 1440) lub Ultra HD, zwanej potocznie 4K (3840 × 2160 pikseli) .

Znaczenie ma także wielkość samego ekranu – w tym przypadku zaleca się, żeby monitor dla grafika komputerowego miał przekątną o długości co najmniej 27 cali . Wiele zależy od upodobań użytkownika - im większy ekran, tym łatwiej mu może być podzielić go na kilka ekranów, z których korzysta równocześnie. Część grafików decyduje się na pracę z monitorem o przekątnej aż 43 cali – warto zatem znaleźć odpowiednie dla siebie rozwiązanie. Pomocne mogą być także monitory ultrapanoramiczne o nietypowych proporcjach, takich jak 21:9 lub 32:9 .

Dodatkowo warto zabezpieczyć się także, wybierając urządzenie, które umożliwia redukcję niebieskiego światła . Dzięki niej praca wieczorami i w nocy okaże się o wiele zdrowsza dla naszych oczu, a zarazem łatwiej będzie zasnąć po zakończeniu prac w programie graficznym.

 
AVPoint.pl to wiodący ekspert w branży audio-wizualnej, oferujący szeroki asortyment produktów od renomowanych producentów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i bezpośrednim kontaktom handlowym, sklep internetowy gwarantuje nie tylko najwyższą jakość obsługi klienta, ale także szybkie i efektywne realizacje zamówień. Specjalizujemy się w dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań AV, takich jak ekrany projekcyjne, projektory oraz interaktywne tablice i monitory, wspierając każde zamówienie indywidualnym podejściem i fachowym doradztwem.