compare_arrows
Filtruj według
Cena
Producenci
więcej... mniej
Filtruj

Tablice interaktywne dla szkół

Choć jeszcze kilkanaście lat temu standardem w salach lekcyjnych były zwykłe tablice, po którym pisało się kredą, stopniowo zaczęły je wypierać nowsze rozwiązania. Jednym z nich jest tablica magnetyczna, po której można pisać mazakami, jednak i ona oferuje ograniczone możliwości względem pojawiającej się na rynku konkurencji. Coraz popularniejszą opcją stają się bowiem tablice interaktywne dla szkół.

Czym są tablice interaktywne?

Tablice interaktywne dla szkoły to wielkopowierzchniowe urządzenia, które - podobnie jak ekrany dotykowe - mogą zastąpić standardową tablicę, oferując nauczycielom i uczniom o wiele więcej możliwości. Powierzchnia aktywna tego typu urządzeń sięga nawet 82'' (przy powierzchni roboczej 78'' oraz bocznych paskach menu z narzędziami). Powierzchnia tablicy wykazuje właściwości magnetyczne, a sprzęt ten może być obsługiwany za pomocą palca lub dowolnego wskaźnika - wszystko dzięki temu, że w tablicach interaktywnych zastosowana została technologia dotykowa pozycjonowania w podczerwieni.

Urządzenia te oferują zazwyczaj format obrazu 4:3, a także aż 10-punktowy dotyk i obsługę gestów. Dzięki temu możliwe jest równoczesne korzystanie z tablicy przez kilku uczniów, podobnie, jak ma to miejsce przy zwykłej tablicy kredowej. Ceramiczne wykończenie powierzchni tablicy sprawia, że jest ona odporna na uszkodzenia.

Tablica interaktywna dla szkoły - zastosowanie

Tablice interaktywne znajdują zastosowanie między innymi w nauczaniu początkowym - o wiele łatwiej wytłumaczyć dzieciom różne definicje i informacje, wykorzystując do tego kolory. Podobnie jak w podstawowych programach graficznych na komputerze, nauczyciel ma możliwość wybrania koloru spośród dostępnych razem z tablicą pisaków, a następnie pisania lub rysowania po tablicy. Tablice nierzadko wyposażone są w inteligentną półkę - identyfikuje ona kolor podniesionego pisaka lub zmazywacz.

Zaletą tablic interaktywnych jest także możliwość zapisania umieszczonych na nich informacji - czego nie można zrobić w przypadku zwykłych tablic. Paski skrótów w postaci menu po obu stronach dają szybki dostęp także do najważniejszych funkcji urządzenia, dzięki czemu korzystanie z niego nie przysparza trudności.

Czym się kierować przy wyborze?

Planując tablice interaktywne w szkole, warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych aspektów. Przede wszystkim, należy wybrać producenta i oprogramowanie, za którego pomocą będziemy korzystać z tablicy. Dobrze jest zwrócić uwagę, czy interaktywna tablica wyposażona jest w moduł Wi-Fi, który umożliwia bezprzewodowe połączenie z komputerem. Należy także upewnić się, czy tablica ma wbudowany - lub możliwy do podłączenia - dedykowany zestaw nagłaśniający.

Konieczne jest także przygotowanie sali lekcyjnej na montaż tablicy interaktywnej – zwłaszcza że mają dość duże wymiary. Przykładowo model Newline Truboard R5-800E ma powierzchnię całkowitą o wymiarach 2070 × 1380 × 90 mm, a jego waga to 20 kilogramów. Z tego powodu konieczne jest nie tylko znalezienie przestrzeni w sali, ale także upewnienie się, że możliwy jest bezpieczny montaż urządzenia na wskazane przez nas ścianie.