compare_arrows
Filtruj według
Cena
Producenci
więcej... mniej
Filtruj

Projektory do szkół

Choć w szkołach wyższych są obowiązkowym wyposażeniem każdej sali wykładowej, pozostałe rodzaje szkół dopiero stopniowo przekonują się do masowego wykorzystywania tych urządzeń. Projektory dla szkół – bo o nich mowa – to sprzęt, który pozwala nie tylko uatrakcyjnić dowolną lekcję, ale także umożliwia wejście z uczniami w pewien rodzaj interakcji.

Charakterystyka sprzętu

Dostępne obecnie na rynku projektory do szkół oferują różne rozdzielczości - począwszy od XGA (1024 × 768), przez HD Ready (1280 × 720), aż po jakość Full HD (1920 × 1080). Osobną kwestię stanowi kontrast danego projektora - w zależności od nasłonecznienia sali lekcyjnej oraz możliwości zaciemnienia pomieszczenia, jest to istotny wskaźnik. Generalnie, w przypadku szkół - im większy kontrast (minimum 7000:1), tym lepiej. Innymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę, są jasność oraz głębia kolorów.

Przeglądając projektory do szkół, warto zwrócić uwagę na to, czy urządzenia te wyposażone zostały w złącze HDMI. To właśnie ono odpowiada za podłączenie projektora do komputera lub innego źródła (jak przykładowo odtwarzacz DVD), celem wyświetlenia filmu podczas zajęć lekcyjnych. Innym rozwiązaniem, coraz częściej stosowanym w tego typu urządzeniach, jest łączność Bluetooth lub Wi-Fi, umożliwiająca korzystanie z projektora bez dodatkowych kabli, natomiast wybrane modele oferuję połączenie z komputerem poprzez kabel USB.

Zastosowanie projektorów

Projektory w szkołach, w połączeniu z ekranami, sprawdzą się niemal w każdej sali lekcyjnej. Za ich pomocą nauczyciel może prezentować uczniom to, co znajduje się aktualnie na ekranie jego komputera. Umożliwia to choćby poprowadzenie interaktywnej lekcji, podczas której zobaczą oni prezentację na aktualnie omawiany temat, czy też obejrzą krótki film. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest także poszerzenie wiedzy uczniów o dostępne w Internecie materiały, znajdowane na bieżąco przez nauczyciela, w przypadku pojawienia się istotnych wątków do dyskusji w czasie zajęć.

Projektory znajdują zastosowanie także podczas rozmaitych apeli oraz uroczystości okolicznościowych. Dają także pole do popisu uczniom, którzy mogą przygotować na daną lekcję własną prezentację i przedstawić ją następnie całej klasie, wyświetlając na ścianie lub znajdującym się w sali ekranie.

Czym się kierować przy wyborze sprzętu?

Wybierając projektor do szkoły, warto przede wszystkim zastanowić się, w jakim celu będzie on wykorzystywany. W przypadku stosowania go do wyświetlania prostych prezentacji, w zupełności wystarczą proste projektory LED. Jeśli nauczyciele zamierzają wyświetlać za pomocą projektorów filmy, o wiele lepszym rozwiązaniem będą rzutniki laserowe lub DLP. Warto także wziąć pod uwagę rozdzielczość - im wyższa, tym oczywiście droższy sprzęt. Warto jednak pamiętać, że niekiedy nawet słabsze modele projektorów w zupełności wystarczą jak na szkolne warunki.

Decydując się na sprzęt, który ma służyć do pokazywania uczniom filmów, ważne jest zorientowanie się, czy dany model projektora posiada wbudowane głośniki. Warto też sprawdzić przed zakupem jakość dźwięku, w innym przypadku konieczne będzie każdorazowe podłączanie głośników - co może być nieco uciążliwe dla nauczyciela.