compare_arrows
Filtruj według
Cena
Producenci
więcej... mniej
Filtruj

Projektory multimedialne dla szkół

Jednym ze sprzętów, który znajduje się na wyposażeniu każdej szkoły, jest z pewnością projektor multimedialny. Najczęściej spotyka się jeden model na całą szkołę – a to błąd. Podczas gdy w podstawówkach i szkołach średnich trwa walka o to, który nauczyciel może skorzystać z tego sprzętu podczas zajęć, uczelnie od dawna dysponują projektorem w każdej sali wykładowej. Dlaczego? Bo wiedzą, jaki potencjał w nim drzemie.

Siła tkwiąca w projektorach

Projektory multimedialne pozwalają na wyświetlenie dowolnego obrazu na płaskiej powierzchni – czy to będzie ściana, czy specjalny ekran, zamontowany w sali lekcyjnej. Dzięki nim możliwe jest udostępnienie uczniom obrazu z laptopa nauczyciela, a co za tym idzie – uczynienie zajęć o wiele bardziej interaktywnymi. Zamiast zwykłego wykładu – opowieść przeplatana slajdami z prezentacji multimedialnej. Zamiast nudnej prelekcji – ciekawy film, w przystępny sposób wyjaśniający omawiane zagadnienia.

To jedno, niepozorne urządzenie może naprawdę odmienić wygląd zajęć, a tym samym zaktywizować uczniów do czynnego uczestnictwa w lekcji. Z tego powodu warto zaopatrzyć placówkę oświatową w dobrej jakości projektory multimedialne dla szkół.

Zastosowanie projektorów

Choć najczęściej projektory znajdują zastosowanie w szkole podczas drzwi otwartych, uroczystości szkolnych oraz innych wydarzeń tematycznych, możliwości ich wykorzystania są o wiele większe. Podczas omawiania na lekcjach języka polskiego lektury, uczniowie zyskują możliwość obejrzenia ekranizacji, by sprawdzić jej wierność z oryginałem oraz utrwalić sobie najważniejsze wydarzenia dotyczące fabuły. Na lekcjach dotyczących przedmiotów ścisłych można w bezpieczny sposób zaprezentować za pomocą filmów doświadczenia lub zjawiska, których z przyczyn bezpieczeństwa lub technicznych nie ma możliwości wykonania w pracowni.

Czym się kierować przy wyborze sprzętu?

Wybierając projektor multimedialny dla szkół, warto zwrócić uwagę na jego parametry. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę rodzaj złącza - najczęściej króluje HDMI, jednak zdarzają się także modele, które podłącza się do źródła obrazu za pomocą kabla USB. Nowszy sprzęt może być ponadto wyposażony w łącze Wi-Fi lub Bluetooth, dzięki czemu nie trzeba żadnego kabla, by korzystać z urządzenia. Warto upewnić się, że wybrany przez nas projektor do szkoły posiada wmontowany system audio - w innym przypadku konieczne będzie podłączanie do niego dodatkowo głośników, celem odtworzenia filmu z dźwiękiem.

Spośród najważniejszych parametrów tego typu urządzeń należy wybrać odpowiednią rozdzielczość projektora multimedialnego - obecnie nierzadko jest to Full HD. Ponadto istotną kwestią jest żywotność lampy zamontowanej w projektorze - określa ona czas, po jakim może się okazać konieczna wymiana lampy na nową. Optymalna wartość tego parametru to około 5000-6000 godzin. Co ważne, moc takiej lampy powinna wynosić powyżej 200 W.

Wreszcie, warto sprawdzić jasność projektora oraz jego współczynnik kontrastu. Parametry te mają bowiem znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy w sali lekcyjnej nie można zaciemnić okien lub jest to możliwe tylko w niewielkim stopniu. Im większy współczynnik kontrastu (na przykład 7000:1), tym wyraźniejszy będzie wyświetlany na ekranie obraz z projektora.