compare_arrows
Nawigacja

Najnowsze posty

Najlepsze projektory krótkoogniskowe: Porównanie topowych modeli na rynku

 

Projektory krótkoogniskowe to urządzenia projekcyjne wykorzystywane do wyświetlania obrazu o dużej przekątnej powierzchni projekcyjnej (na ekranie lub bezpośrednio na ścianie). Najważniejszą zaletą projektorów krótkoogniskowych jest możliwość wyświetlania obrazu o dużej przekątnej z niewielkiej odległości od powierzchni projekcyjnej. W praktyce oznacza to możliwość użytkowania urządzenia w niewielkich pomieszczeniach i w salach (np. wykładowych). Ponadto urządzenie wyposażone w obiektyw krótkoogniskowy doskonale nadaje się do pomieszczeń, w których ustawienie projektora w większości odległości od ekranu lub ściany jest niemożliwe albo problematyczne. Jakie są najlepsze projektory krótkoogniskowe na rynku? Co warto o nich wiedzieć?

Najlepsze projektory krótkoogniskowe na rynku

Topowe modele projektorów krótkoogniskowych gwarantują doskonałą jakość i szczegółowość wyświetlanego obrazu. Dodatkowo zapewniają naturalne odwzorowanie barw, wysoki kontrast i perfekcyjną ostrość. Projektor krótkoogniskowy idealnie nadaje się do niewielkich i średniej wielkości pomieszczeń (np. sal konferencyjnych, klas szkolnych, sal wykładowych, szkoleniowych, biurowych itp.).

Jednym z najlepszych projektorów krótkoogniskowych dostępnych na rynku jest Optoma ZU606TSTe wyposażony w laserowe źródło światła. Wysoka jasność na poziomie 6300 ANSI lumenów gwarantuje doskonałą jakość obrazu nawet w nasłonecznionych pomieszczeniach. Urządzenie jest w pełni kompatybilne z technologią HDR (z ang. High Dynamic Range). Ponadto wyróżnia się długą żywotnością i niezawodnym działaniem oraz wyświetla obraz w rozdzielczości WUXGA (1920 x 1200) w proporcjach 16:10.

Topowe modele projektorów krótkoogniskowych – ciąg dalszy

Kolejnym topowym projektorem krótkoogniskowym jest Epson EB L630SU, który jest również wyposażony w laserowe źródło światła. Urządzenie posiada moduł Wi-Fi i funkcję Screen Mirroring. Ponadto projektor krótkoogniskowy marki Epson wyróżnia się prostym użytkowaniem i intuicyjną obsługą.

Projektor Optoma model ZH406STx obsługuje sygnał w jakości 4K HDR. Dodatkowo jest kompatybilny z większością najpopularniejszych protokołów sterowania. Szczelny silnik optyczny z certyfikatem IP6X gwarantuje niezawodność urządzenia i ochronę m.in. przed pyłem i zanieczyszczeniami.

Zalety i wady projektora krótkoogniskowego

Projektory krótkoogniskowe, czyli urządzenia wyposażone w obiektyw typu short throw pozwalają na wyświetlanie obrazu o przekątnej np. 100 cali z niewielkiej odległości od powierzchni projekcyjnej. To ich najważniejsze zaleta. Ponadto urządzenia tego typu zapewniają mniejsze cienie w porównaniu do projektorów wyposażonych w standardowe obiektywy. Kolejną zaletą projektorów krótkoogniskowych jest brak oślepiającego światła, które może powodować zmęczenie oczu.

Wadą urządzeń wyposażonych w obiektyw typu short throw może być ich wyższa cena w porównaniu do standardowych projektorów. Ze względu na specyficzną budowę obiektywu modele krótkoogniskowe przeważnie charakteryzują się mniejszym zasięgiem niż standardowe projektory.

Jak działa projektor krótkoogniskowy?

Projektor krótkoogniskowy pozwala na wyświetlanie dużego obrazu nawet w przypadku, gdy znajduje się w niewielkiej odległości od powierzchni projekcyjnej. Ta unikalna właściwość to zasługa specjalnie zaprojektowanego obiektywu, który skupia promienie generowane przez lampę projekcyjną w jednym punkcie. Następnie skupione światło jest przesyłane bezpośrednio do soczewki projekcyjnej, które je rozprasza i tym samym wyświetla na powierzchni projekcyjnej.

Porównanie projektorów krótkoogniskowych z tradycyjnymi projektorami

Projektory krótkoogniskowe i tradycyjne urządzenia projekcyjne różnią się od siebie m.in. odległością projekcji. W przypadku standardowych projektorów multimedialnych odległość urządzenia od ekranu lub od ściany może wynosić nawet kilka metrów. W przypadku dużych i ustawnych pomieszczeń użytkowanie standardowego projektora nie stanowi problemu. Niestety w małych pokojach lub w pomieszczeniach, w których nie ma możliwości ustawienia projektora w odpowiedniej odległości od powierzchni projekcyjnej, wykorzystanie klasycznego modelu może okazać się niemożliwe. W takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest projektor krótkoogniskowy.

Kolejną różnicą jest zasięg urządzeń. Klasyczne projektory multimedialne przeważnie oferują większy zasięg niż wersje wyposażone w obiektyw krótkoogniskowy. Następną różnicą jest zakres widzenia, który w przypadku urządzeń krótkoogniskowych jest najczęściej mniejszy.

Co warto wiedzieć przed zakupem projektora krótkoogniskowego?

Przed zakupem projektora krótkoogniskowego należy dokładnie zapoznać się ze wszystkimi parametrami technicznymi. Najlepiej porównać minimum 3 (im więcej, tym lepiej) modele z danej półki cenowej i skupić się na cechach lub funkcjach, które będą najczęściej wykorzystywane. Koniecznie trzeba zapoznać się z maksymalną wielkością wyświetlanego obrazu, minimalną odległością dzielącą urządzenie od powierzchni projekcyjnej oraz z jasnością sprzętu. Warto także sprawdzić liczbę i rodzaj interfejsów komunikacyjnych (np. USB i HDMI ).

 
AVPoint.pl to wiodący ekspert w branży audio-wizualnej, oferujący szeroki asortyment produktów od renomowanych producentów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i bezpośrednim kontaktom handlowym, sklep internetowy gwarantuje nie tylko najwyższą jakość obsługi klienta, ale także szybkie i efektywne realizacje zamówień. Specjalizujemy się w dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań AV, takich jak ekrany projekcyjne, projektory oraz interaktywne tablice i monitory, wspierając każde zamówienie indywidualnym podejściem i fachowym doradztwem.