compare_arrows
Nawigacja

Najnowsze posty

Full HD czy 4K?

 

Decydując się na zakup monitora, który posłuży nam jako podstawowy ekran do grania na konsoli lub komputerze, bądź jako część kina domowego, wiele osób zwraca uwagę na przekątną ekranu. Nic w tym dziwnego – im większa odległość między przeciwległymi rogami monitora, tym większy będzie prezentowany na nich obraz. To jednak nie jedyny istotny parametr, na jaki powinno się zwracać uwagę. W dalszej kolejności warto podjąć decyzję, czy wybieramy monitor Full HD, czy 4K.

Czym jest rozdzielczość ekranu?

Pod terminami Full HD i 4K kryją się dwa odmienne warianty rozdzielczości ekranu . Parametr ten określa liczbę pojedynczych pikseli, które wyświetlane są na ekranie monitora , telewizora lub dowolnym innym wyświetlaczu. Jeszcze w latach 80. XX wieku najpopularniejszą rozdzielczością była tzw. CGA, czyli 320 × 200 pikseli , zastąpiona z czasem przez VGA (640 × 480 pikseli) . Wraz ze wzrostem popularności Windowsa 95 i Windowsa 95 uwagę zyskały monitory o r ozdzielczości 1024 × 768 oraz 800 × 600 pikseli . Obecnie do najczęściej spotykanych standardów, jeśli chodzi o rozdzielczość ekranu, należą WUXGA (1920 × 1200 pikseli), WQHD (2560 × 1140 pikseli), UWQHD (3440 × 1140 pikseli), a także Full HD i 4K .

Różnica między Full HD a 4K

W przypadku rozdzielczości Full HD (Full High Definition) mamy do czynienia z trybem wideo o nazwie 1080p . W tym przypadku piksele na ekranie układają się w aż 1080 poziomych linii, natomiast litera p sugeruje obraz progresywny, lub obraz bez przeplotu . Full HD dotyczy formatu panoramicznego 16:9 , w przypadku którego mamy do czynienia z rozdzielczością 1920 × 1080 pikseli , czyli łącznie p onad 2 milionami pojedynczych pikseli na ekranie.

Rozdzielczość 4K gwarantuje o wiele wyższą jakość grafiki komputerowej lub wyświetlanego na ekranie filmu bądź rozgrywki. Nazwa 4K pochodzi od niemal 4 tysięcy pikseli, które umieszczone są w pozycji horyzontalnej , bowiem przy zachowaniu formatu 16:9 rozdzielczość 4K to 3840 × 2160 pikseli , co łącznie daje ponad 8,2 miliona pikseli na ekranie. To czterokrotnie więcej pikseli niż w przypadku rozdzielczości Full HD , a zarazem dziewięciokrotnie więcej, niż w przypadku rozdzielczości HD (High Definition).

FHD czy UHD – co to za skróty?

Nierzadko można natrafić także na monitory, których r ozdzielczość określana jest za pomocą skrótów FHD oraz UHD . Część użytkowników ma wówczas problem ze zrozumieniem, w jakim miejscu uplasować te urządzenia – czy oferują one wyższą, czy też niższą rozdzielczość, niż stojące obok monitory Full HD czy 4K . Okazuje się jednak, że nie są to żadne rozwiązania pośrednie – FHD jest po prostu skrótem od Full HD , natomiast termin UHD pochodzi od Ultra High Definition i jest równoznaczny z o wiele popularniejszą nazwą 4K , sugerującą niemal cztery tysiące pikseli w poziomie.

Co lepsze: 4K czy full HD?

Zastanawiając się zatem,co lepsze – 4K czy Full HD, odpowiedź wydaje się oczywista. W przypadku rozdzielczości 4K otrzymujemy czterokrotnie więcej pikseli na ekranie , co pozwala na osiągnięcie o wiele lepszego jakościowo obrazu. W takim przypadku dostrzeżemy o wiele więcej szczegółów, obraz będzie też bardziej wygładzony – nie będziemy w stanie dostrzec pojedynczych pikseli, co nierzadko ma miejsce w przypadku bardzo niskich rozdzielczości.

Obraz w rozdzielczości 4K (UHD) jest nie tylko ostrzejszy i czystszy , ale także pozwala - dzięki większej liczbie pikseli - na wyświetlenie sporej ilości detali. Nierzadko monitory oferujące użytkownikowi tak wysoką rozdzielczość dodatkowo korzystają z technologii HDR (High Dynamic Range) - dzięki takiemu rozwiązaniu na ekranie może być wyświetlona o wiele większa paleta barw , co pozwala na stosowanie także bardzo jasnych i bardzo ciemnych kolorów bez obaw o wierne ich odtworzenie.

4K a Full HD – kwestia sprzętu

Przymierzając się do zakupu monitora i rozważając, czy lepiej wybrać rozdzielczość 4K czy Full HD, warto mieć na uwadze także inne aspekty, niż liczba pikseli na ekranie . Nie bez znaczenie będzie w tym przypadku cena danego urządzenia – monitory 4K z pewnością będą droższe niż podobny sprzęt, o tej samej przekątnej, jednak oferujący „zaledwie” rozdzielczość Full HD. Warto także mieć świadomość tego, że w przypadku chęci oglądania telewizji w rozdzielczości 4K konieczne będzie zaopatrzenie się w dekoder do 4K . Co więcej - niewiele programów nadawanych jest w takiej rozdzielczości i może się okazać, że mimo odpowiedniego sprzętu i tak oglądamy na nim filmy lub programy w rozdzielczości Full HD .

Rzecz jasna można postawić na o glądanie filmów z różnych platform streamingowych, takich jak choćby Netflix . Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku plików wideo, które zostały nagrane w rozdzielczości 4K jedna minuta filmu może ważyć - w zależności od proporcji ekranu - nawet do 30 gigabajtów . Oznacza to, że konieczne będzie zaopatrzenie się w naprawdę szybkie i zarazem stabilne łącze internetowe , które pozwoli na płynne oglądanie wybranego filmu, bez obaw o częste buforowanie obrazu, tj. wczytywanie w trakcie seansu.

 
AVPoint.pl to wiodący ekspert w branży audio-wizualnej, oferujący szeroki asortyment produktów od renomowanych producentów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i bezpośrednim kontaktom handlowym, sklep internetowy gwarantuje nie tylko najwyższą jakość obsługi klienta, ale także szybkie i efektywne realizacje zamówień. Specjalizujemy się w dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań AV, takich jak ekrany projekcyjne, projektory oraz interaktywne tablice i monitory, wspierając każde zamówienie indywidualnym podejściem i fachowym doradztwem.