compare_arrows
Nawigacja

Najnowsze posty

Jak działa projektor laserowy? Który wybrać? Jak go ustawić?

 

Kino domowe nie tylko gwarantuje komfort oglądania, ale również oferuje nieograniczone możliwości, jeśli zamierzamy zamiast telewizora zakupić projektor. Co więcej – dobrze dobrany sprzęt nie tylko w domu, ale i w biurze może okazać się często użytkowanym udogodnieniem – o ile wybierzemy odpowiednie urządzenie. Decydując się na zakup projektora nierzadko stajemy przed dylematem, czy postawić na projektor laserowy czy lampowy. Warto mieć świadomość tego, czym różnią się od siebie oba te warianty. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej, jak działa projektor laserowy, czy jest bezpieczny oraz czym się kierować nie tylko przy wyborze, ale także przy ustawianiu projektora laserowego w domowym lub biurowym zaciszu.

Jak działa projektor laserowy?

Zapewne część osób zastanawia się, jak działa projektor laserowy. Standardowo mieliśmy do czynienia z projektorami lampowymi (na przykład krótkoogniskowymi lub do kina domowego), które wprawdzie nadal mogą się w domowym zaciszu sprawdzać, jednak dla koneserów oferowane przez nie możliwości mogą pozostawiać wiele do życzenia. Decyzja o zakupie laserowego projektora wiąże się bowiem nie tylko z poprawą jakości, ale także ze znacznymi oszczędnościami, jeśli chodzi o użytkowanie urządzenia. Projektor laserowy zamiast lampy UHP, ksenonowej lub innej, wyposażony jest w diody LED. To właśnie one wyświetlają obraz, a równocześnie nie wymagają podgrzewania. Co za tym idzie – urządzenia te zużywają o wiele mniej energii elektrycznej oraz nie wymagają dodatkowego źródła chłodzenia. W efekcie projektory laserowe mogą pracować o wiele dłużej, dzięki czemu stanowią zakup na wiele lat. Odpowiadając zatem na pytanie, czy kupić projektor laserowy czy lampowy – zdecydowanie lepiej jest wybrać urządzenie wyposażone w diody LED, a zatem laserowy projektor nowego typu.

Czy projektor laserowy jest szkodliwy?

Ponieważ części osób laser kojarzy się z niebezpieczeństwem dla wzroku, zasadne jest pytanie, czy projektor laserowy jest szkodliwy. To zrozumiałe, że chcemy wiedzieć, wybierając projektor laserowy, czy jest on bezpieczny dla oczu, warto jednak mieć świadomość, że tego typu sprzęt musi spełniać wygórowane normy, by móc zostać dopuszczony do sprzedaży. Co więcej – w przypadku oglądania treści wyświetlanych za pomocą projektora odległość od obrazu jest z reguły o wiele większa niż w przypadku telewizora. Taki stan rzeczy pozytywnie wpływa na niwelowania działania niebieskiego światła na nasz wzrok. Dodatkowo obraz, jaki projektor laserowy wyświetla na ścianie lub ekranie, jest o wiele większy, a to z kolei pozytywnie wpływa na nasz wzrok oraz odbieranie obrazu – zwłaszcza w przeciwieństwie do małych telewizorów.

Żywotność projektora laserowego

Bez wątpienia jednym z argumentów istotnych w momencie, gdy rozważamy, jaki projektor laserowy kupić, jest jego żywotność. Warto jednak spojrzeć na temat nieco szerzej i porównać żywotność projektorów laserowych z ich tradycyjnymi odpowiednikami, wyposażonymi w lampy. Nie ulega wątpliwości, że trzeba je wymieniać częściej niż diody LED. Szacuje się, że nawet w zaawansowanych modelach projektorów lampowych żywotność, zależnie od modelu, może wynosić do 10 tysięcy godzin. Dla porównania – laserowe źródło światła ma trwałość nawet do 20 tysięcy godzin. Innymi słowy, bez względu na to, jaki projektor laserowy zakupimy, najprawdopodobniej w czasie jego eksploatacji musielibyśmy zakupić aż dwa projektory z lampami, co stanowi istotny argument na korzyść laserowych i LED-owych rozwiązań.

Jak ustawić projektor laserowy?

Przymierzając się do montażu projektora, najpierw warto zacząć od ustalenia miejsca, w którym wyświetlany będzie obraz. Jeśli jest to po prostu przygotowana w tym celu ściana – nie ma problemu, jeśli jednak celujemy w ekrany elektryczne lub ekrany ramowe, powinniśmy zamontować to urządzenie, które zajmuje najwięcej miejsca. Kiedy ekran jest już zamocowany, pozostaje kwestia, jak ustawić projektor laserowy względem niego, a następnie jak zrobić projektor laserowy o ostrym obrazie. Najczęściej projektory mocowane są do sufitu – albo bezpośrednio, albo za pomocą uchwytów sufitowych. Należy jednak zwrócić uwagę na tzw. wartość offsetową projektora, która wskazuje na procentowe przesunięcie pionowej wiązki światła, która rzutowana jest przez urządzenie. W przypadku wartości przesunięcia 0% projektor powinien znajdować się na tej samej wysokości, co środek ekranu. Dodatnie wartości offsetu oznaczają wyrównanie w kierunku dolnej krawędzi ekranu, a ujemne – górnej. Pozostaje jeszcze kwestia tego, jak zrobić projektor laserowy o ostrym obrazie – należy po zamontowaniu dokonać wyrównania i regulacji obrazu. Pomocna w tym zakresie może być funkcja Lens-Shift, dostępna w wybranych modelach projektorów laserowych.

Czy projektor laserowy jest tańszy?

Zastanawiając się, jaki projektor laserowy kupić, ostatecznie zwracamy uwagę także na cenę. Wielu osobom może wydawać się, że kupno projektora laserowego jest niekorzystnym finansowo rozwiązaniem, skoro za niższą kwotę można nabyć standardowy projektor, który być może zaspokaja ich potrzeby swoimi parametrami. Warto jednak spojrzeć na zakup projektora z innej perspektywy. Laserowe źródło światła w projektorze nie wymaga konserwacji przez cały okres eksploatowania urządzenia – dzięki temu sprawdzi się między innymi w sytuacji, gdy projektor zainstalowany jest na stałe w miejscu trudno dostępnym lub niedostępnym. Nie ma bowiem potrzeby dokonywania napraw czy też – jak to ma miejsce w przypadku standardowych projektorów – kosztownego wymieniania lampy oraz opłat za wykonanie tej usługi lub innych czynności konserwacyjnych. W ostatecznym rozrachunku, uwzględniając cały okres eksploatacyjny urządzenia – który jest, jak już zostało wspomniane, dwukrotnie dłuższy niż w konkurencyjnych modelach z lampami – projektory laserowe mogą okazać się mniej kosztownym, a tym samym bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem pomimo większego nakładu kosztów w chwili zakupu.

Jaki projektor laserowy kupić?

Przymierzając się do zakupu projektora laserowego, z pewnością warto wziąć pod uwagę sprzęt renomowanych producentów, takich jak Optoma, NEC, Sony, LG, Samsung, BENQ, Philips czy też Epson. Jak już zostało powiedziane – mimo wyższej ceny zakupu urządzenia te mogą okazać się tańsze w utrzymaniu przez cały okres eksploatacji, warto zatem zadbać o to, by postawić na solidny sprzęt. Osoby, które nie mogą sobie pozwolić na kupno projektora standardowych rozmiarów, mogą wziąć pod uwagę inne rozwiązanie. Mowa o tzw. pikoprojektorach, czyli urządzeniach o kieszonkowych rozmiarach, które stanowią przenośne projektory laserowe. Wprawdzie nie zapewnią one tak wysokiej jakości obrazu, jak ich „stacjonarne” odpowiedniki, jednak stanowią alternatywę między innymi dla tych osób, które cenią sobie możliwość przearanżowania wnętrza i co miesiąc dokonują drobnych korekt, przez co ściana – będąca równocześnie ekranem projekcyjnym – także staje się „mobilna”.

 
AVPoint.pl to wiodący ekspert w branży audio-wizualnej, oferujący szeroki asortyment produktów od renomowanych producentów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i bezpośrednim kontaktom handlowym, sklep internetowy gwarantuje nie tylko najwyższą jakość obsługi klienta, ale także szybkie i efektywne realizacje zamówień. Specjalizujemy się w dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań AV, takich jak ekrany projekcyjne, projektory oraz interaktywne tablice i monitory, wspierając każde zamówienie indywidualnym podejściem i fachowym doradztwem.