compare_arrows
Nawigacja

Najnowsze posty

Jak dobrać wzmacniacz do subwoofera? Na co warto postawić?

 

Według wielu miłośników wysokiej jakości dźwięku, wzmacniacz jest jednym z najważniejszych elementów całego zestawu audio. To urządzenie jest odpowiedzialne za wzmocnienie sygnału i przesyłanie go bezpośrednio do kolumn głośnikowych. W efekcie dźwięk wydobywający się z głośników jest zdecydowanie lepszej jakości. Jednak w jaki sposób dobrać wzmacniacz do subwoofera? Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę? Jakimi dodatkowymi funkcjonalnościami powinien się wyróżniać?

Jaki wzmacniacz do subwoofera będzie najlepszy?

Ze względu na konstrukcję, wzmacniacze dzielimy na lampowe, w których elementami aktywnymi są lampy odpowiedzialne za wzmocnienie sygnału i tranzystorowe (wzmocnienie sygnału odbywa się przy udziale tranzystorów). W przypadku subwoofera, czyli głośnika niskotonowego, najlepszym rozwiązaniem będzie zintegrowany wzmacniacz tranzystorowy. Ta grupa urządzenia jest potocznie nazywana „integrami”. Wyróżniają się one wysoką mocą, dzięki czemu doskonale nadają się do wysterowania sygnału do podłączenia subwoofera. Określenie zintegrowany odnosi się do połączenia końcówki mocy i modułu kontrolno-sterującego w jednej obudowie. Zatem jak dobrać wzmacniacz do subwoofera? Dobrym rozwiązaniem będą modele jednokanałowe, które jak sama nazwa wskazuje, pozwalają na wzmocnienie sygnału dla jednego kanału. To ważne informacje dla wszystkich użytkowników, którzy planują rozbudowę systemu audio np. o 2 subwoofery. W takim przypadku najlepszym wyborem będą wzmacniacze tranzystorowe dwu lub czterokanałowe. Warto również wiedzieć, że głośniki niskotonowe dzielą się na aktywne i pasywne. Te pierwsze mają wbudowany wzmacniacz. Z kolei subwoofery pasywne mają na wyposażeniu wyłącznie złącza, do których należy podłączyć wzmacniacz zasilający głośniki niskotonowe.

Jaki wzmacniacz do subwoofera 250W RMS?

Zaraz po liczbie kanałów należy zastanowić się nad mocą wzmacniacza. Warto przypomnieć kluczową zasadę tworzenia zestawu audio. Na początku wybieramy głośniki (w tym subwoofer), a następnie dopasowujemy do niego wzmacniacz, nie odwrotnie. Charakterystyka pracy głośników niskotonowych wymaga dużej mocy, dlatego wybierając konkretne urządzenie warto kierować się następującą regułą. Jak dobrać wzmacniacz do subwoofera? Jego moc powinna być od 1,5 do 2 razy mniejsza niż moc standardowych głośników (wysoko i średniotonowych). Należy jednak upewnić się, że porównujemy te same jednostki. Różni producenci sprzętu audio w różny sposób podają moc urządzeń. Aby uniknąć nieścisłości, warto doprecyzować powyższą regułę. Dotyczy ona bowiem jednego kanału. W przypadku głośników basowych, czyli subwooferów, najważniejszym parametrem jest moc ciągła wzmacniacza (nie mylić z mocą chwilową). Ten parametr powinien pokrywać się z mocą głośnika niskotonowego. Zatem wzmacniacz do subwoofera 250W RMS powinien wyróżniać się mocą ciągłą 250W. Oczywiście ten parametr musi dotyczyć jednego kanału, a nie całkowitej ciągłej mocy wzmacniacza (w przypadku urządzeń dwu lub wielokanałowych).

Jaki wzmacniacz do subwoofera 300W RMS, 400W RMS lub 1000W RMS?

Jaki wzmacniacz do subwoofera o dużej mocy będzie najlepszy? Miłośnicy ciężkiego, basowego brzmienia niejednokrotnie decydują się na zakup głośnika basowego o mocy 300W RMS, 400W RMS, a nawet 1000W RMS. Aby cały zestaw audio maksymalnie wykorzystywał własny potencjał i jednocześnie działa stabilnie oraz bezpiecznie, wzmacniacz musi mieć odpowiednio dużą moc. 300W RMS, 400W RMS i 1000W RMS na jeden kanał to absolutne minimum. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzenie typu wzmacniacz wyróżniało się nieco wyższą mocą ciągłą (np.+20%), która zapewnia pożądany zapas.

Czym jest parametr S/N?

Kolejnym istotnym czynnikiem w trakcie wyboru wzmacniacza do subwoofera jest S/M, czyli stosunek sygnału do szumu. Różnice między wysoką a niską wartością S/M są odczuwalne, a dokładniej dobrze słyszalne w wygłuszonych pojazdach. Zasada jest prosta, im wyższy współczynnik S/N, tym lepiej. W codziennym użytkowaniu oznacza to możliwość odtwarzania bardzo cichej muzyki i zdecydowanie głośniejszej, bez niepożądanych szumów. Dobrej jakości wzmacniacz do subwoofera wyróżnia się stosunkiem sygnału do szumu wynoszącym minimum 85 dB. Głośnik niskotonowy i odpowiednio dobrany do niego wzmacniacz tranzystorowy to nie wszystko. Niezwykle istotne jest również źródło dźwięku, czyli radioodtwarzacz, a także jakość przewodów i wtyków.

Czym są filtry we wzmacniaczach tranzystorowych?

Skoro wiemy już jaki wzmacniacz do jakiego subwoofera 250W RMS, 300W RMS

400W RMS i 1000W RMS, warto zaznajomić się pojęciami filtrów. Dzięki nim, prawidłowe ustawienie urządzenia jest zdecydowanie łatwiejsze. Filtr dolnoprzepustowy, czyli low-pass umożliwia wycięcie wybranego pasma. Oznacza to, że do subwoofera docierają wyłącznie sygnały charakteryzujące się najniższą częstotliwością, co w praktyce przekłada się na efektywniejsze działanie głośnika niskotonowego. Z kolei filtr subsoniczny eliminuje dźwięki w zakresie częstotliwości od 0 Hz do 20 Hz. Niektóre wzmacniacze tranzystorowe do subwooferów są wyposażone w opcję bass boost. Dzięki niej, niskie dźwięki są dodatkowo wzmacniane i mogą zdominować całe pasmo. W niektórych przypadkach włączenie tej funkcji zapewnia oczekiwany efekt, a w innych nie. Wszystko zależy od preferencji użytkowników.

 
AVPoint.pl to wiodący ekspert w branży audio-wizualnej, oferujący szeroki asortyment produktów od renomowanych producentów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i bezpośrednim kontaktom handlowym, sklep internetowy gwarantuje nie tylko najwyższą jakość obsługi klienta, ale także szybkie i efektywne realizacje zamówień. Specjalizujemy się w dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań AV, takich jak ekrany projekcyjne, projektory oraz interaktywne tablice i monitory, wspierając każde zamówienie indywidualnym podejściem i fachowym doradztwem.