compare_arrows
Nawigacja

Najnowsze posty

Wzmacniacz - czym jest i do czego służy? Jak dobrać jego moc do urządzenia?

 

Doskonała jakość dźwięku nie zależy wyłącznie od głośników. Duże znaczenie mają także przewody, złącza, format zapisania dźwięku i pomieszczenie, w którym słuchamy muzyki. Kolejnym, niezwykle istotnym elementem jest wzmacniacz. Co to za urządzenie? Sprzęt tego typu, jak sama nazwa podpowiada, jest przeznaczony do wzmacniania sygnałów, które zostały wysłane ze źródła dźwięku (np. odtwarzacza). Innymi słowy wzmacniacz jest urządzeniem, które zmienia sygnał elektroakustyczny (a dokładnej energię tego sygnału) w fale akustyczne. Jednak do czego służy w praktyce? Jakie korzyści wynikają z użytkowania takiego sprzętu?

Po co wzmacniacz do głośników – jakie spełnia funkcje?

Poszukując najlepszej jakości muzyki, wszystkie elementy biorące udział w jej odtwarzaniu muszą być przede wszystkim ze sobą kompatybilne. Czytając fora internetowe lub przeglądając grupy dyskusyjne, można natknąć się na szereg podobnych wpisów, które rozpoczynają się od następujących pytań „wzmacniacz co to jest?” i „jaka moc wzmacniacza będzie odpowiednia dla moich głośników”. Część odpowiedzi szczegółowo wyjaśnia poruszane zagadnienia, natomiast niektóre wpisy wprowadzają użytkowników w błąd. Różnica pomiędzy zestawem audio, w którego skład wchodzi wzmacniacz a kompletami bez tego urządzenia jest doskonale słyszalna. Wzmacniacz można podłączyć zarówno do zestawu kina domowego, jak i radia, gramofonu, wieży Hi-Fi i innego kompatybilnego sprzętu audio.

Głośniej nie znaczy lepiej, a wręcz przeciwnie

Omawiana różnica dotyczy oczywiście zdecydowanie lepszej jakości odtwarzanego dźwięku. To właśnie najlepsza możliwa jakość jest wyróżnikiem profesjonalnego zestawu audio, a nie jego moc. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na ograniczenia związane z możliwością bardzo głośnego odtwarzania muzyki. Powyżej pewnego poziomu głośności można zauważyć, a tak naprawdę usłyszeć znaczący spadek jakości odtwarzanego dźwięku. Przeważnie tony niskie są ograniczane w celu ochrony głośników. Oznacza to zawężenie pasa wyłącznie do tonów wysokich i średnich. Taka sytuacja nie ma nic wspólnego z tak zwanym pełnym dźwiękiem.

Rodzaje wzmacniaczy

Wiemy już do czego służy wzmacniacz. Teraz poznamy najpopularniejsze urządzenia, które przez wielu użytkowników są określane jako najważniejsze elementy całego zestawu audio. Sprzęt wzmacniający sygnał można podzielić ze względu na rodzaj podzespołu, który jest odpowiedzialny za wzmocnienie. Wzmacniacze lampowe są wyposażone w specjalne lampy elektronowe będące elementem wzmacniającym. Obecnie wykorzystują je niektórzy audiofile. Ponadto wzmacniacze lampowe są używane przez gitarzystów. Najpopularniejszy typ wzmacniacza to wariant tranzystorowy. Jak nietrudno się domyślić, to właśnie tranzystory są odpowiedzialne za efektywne i bezpiecznie wzmocnienie sygnału.

Jaka moc wzmacniacza będzie odpowiednia? Im wyższa, tym lepsza?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zbyt wiele parametrów na nią wpływa. Przede wszystkim moc wzmacniacza musi być dopasowana do mocy głośników. Jeżeli do urządzenia wzmacniającego sygnał zostaną podłączone głośniki wyróżniające się zbyt niską lub zbyt wysoką mocą, to w obu przypadkach rezultaty nie spełnią oczekiwań użytkowników. W pierwszym przypadku kolumny mogą po prostu nie współpracować ze wzmacniaczem, natomiast w drugim istnieje realne ryzyko przeciążenia urządzenia. Oprócz mocy RMS urządzenia wzmacniającego, która powinna być równa lub nieco wyższa od kolumn, należy również zwrócić uwagę na minimalną impedancję, z którą urządzenia mogą pracować. Wybierając wzmacniacz 8 ohmowy, trzeba podłączyć do niego głośniki 8 ohmowe.

Co jeszcze wziąć pod uwagę wybierając wzmacniacz?

Kolejnym czynnikiem jest kubatura pomieszczenia, w którym znajduje się zestaw. Uniwersalny wzmacniacz powinien być wyposażony zarówno w wejście i wyjście cyfrowe, jak i analogowe, m.in. RCA audio, RCA phono, USB typ A, B, a także złącze optyczne oraz złącze koaksjalne. Wybrane urządzenia wzmacniające są wyposażone w moduł Bluetooth umożliwiający bezprzewodową komunikację. Dzięki niemu nie ma konieczności fizycznego podłączania urządzeń audio do wzmacniacza. Wystarczy sparować oba sprzęty, aby cieszyć się bezprzewodowym odtwarzaniem.

Opcjonalne funkcje wzmacniacza

Kolejną praktyczną funkcjonalnością jest multiroom. To nic innego jak bezstratne przesyłanie dźwięku ze wzmacniacza bezpośrednio do głośników, które mogą znajdować się w tym samym lub innym pomieszczeniu co urządzenia wzmacniające. Ponadto niektóre wzmacniacze oferują opcje sieciowe pozwalające na odtwarzanie radia internetowego i korzystanie z popularnych serwisów streamingach. Ponadto dzięki funkcjom sieciowym można bezstratnie przesyłać sygnał z komputera do wzmacniacza. Wybierając konkretny model, warto również sprawdzić czy jest on wyposażony w technologię prądowego sprzężenia zwrotnego. Ta technologia obecnie jest dostępna nie tylko w modelach z górnej, ale również średniej półki cenowej. Na koniec należy przypomnieć, że najpierw wybieramy głośniki, a dopiero potem wzmacniacz. Nigdy odwrotnie. Uzupełnieniem tej zasady jest uwzględnienie przyszłych decyzji zakupowych dotyczących kolumn. Jeżeli w przyszłości planujemy zakupić dodatkowe kolumny, to moc wzmacniacza powinna być dopasowana zarówno do obecnie wykorzystywanych, jak i zaplanowanych do zakupu kolumn.

 
AVPoint.pl to wiodący ekspert w branży audio-wizualnej, oferujący szeroki asortyment produktów od renomowanych producentów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i bezpośrednim kontaktom handlowym, sklep internetowy gwarantuje nie tylko najwyższą jakość obsługi klienta, ale także szybkie i efektywne realizacje zamówień. Specjalizujemy się w dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań AV, takich jak ekrany projekcyjne, projektory oraz interaktywne tablice i monitory, wspierając każde zamówienie indywidualnym podejściem i fachowym doradztwem.