compare_arrows
Nawigacja

Najnowsze posty

Jaki wizualizer do szkoły?

 

Wiele szkół i uczelni stara się nadążać za duchem czasu. Zwykłe, zielone tablice coraz częściej zastępowane są multimedialnymi odpowiednikami, coraz więcej sal lekcyjnych wyposażonych jest w projektory, także lekcje informatyki zdecydowanie odbiegają od tych, które odbywały się dobre kilkanaście lat temu. Warto zadbać o postęp technologiczny szkoły także w innych aspektach, na przykład stawiając na takie urządzenia, jak wizualizery, przydatne w niejednej sali lekcyjnej.

Wizualizer - co to jest?

Część uczniów mogła mieć do czynienia z rzutnikami pisma , funkcjonującymi lata temu w szkołach, a dziś sporadycznie wykorzystywanymi przez nauczycieli. Urządzenia te wyświetlały materiały, które zostały wcześniej przygotowane na specjalnych foliach z naniesioną treścią . Najprościej rzecz ujmując, był to swoisty rzutnik, wyświetlający na ekranie lub ścianie materiały, prezentowane przez nauczyciela w postaci nadrukowanych na folii treści. W pewien sposób wizualizer - inaczej nazywany kamerą dokumentową - to nowoczesny następca tego sprzętu.

Wizualizer - do czego służy?

Nowoczesne wizualizery składają się z małej kamery, która umieszczona jest na specjalnym ramieniu . Jej zadaniem jest przechwytywanie obrazu tego, co znajduje się w jej polu widzenia. Nie ma przy tym większego znaczenia, czy pod kamerą umieścimy trójwymiarowy obiekt, zadrukowaną kartkę papieru, żywe zwierzęta (na przykład owady w słoiczku), czy też zdjęcia rentgenowskie . Wizualizer za każdym razem będzie w stanie wyświetlić to, co nauczyciel zamierza zaprezentować uczniom. Co więcej - nic nie stoi na przeszkodzie, by folie, wykorzystywane w rzutnikach pisma, także z pomocą wizualizera przenieść na ekran , łącząc tradycyjne rozwiązania z nowoczesnym wykonaniem.

Niewątpliwie zaletą wizualizera jest możliwość prezentowania uczniom wybranych treści bez konieczności drukowania lub kserowania ich dla całej klasy . Co więcej, lekcje prowadzone z użyciem tego urządzenia są nie tylko nowoczesne, ale także o wiele bardziej interaktywne , co przekłada się na zainteresowanie uczniów i skupienie ich uwagi na opracowywanym materiale.

Jak działa wizualizer?

Wydawać by się mogło, że wizualizery to po prostu nowoczesna forma rzutników pisma - okazuje się jednak, że obecne rozwiązania technologiczne oferują nauczycielom o wiele więcej możliwości . Nowoczesne urządzenia są bowiem w stanie dodatkowo obrócić wyświetlany obraz, zapisać do pamięci wewnętrznej lub bezpośrednio na komputerze zrzut ekranu , ponadto oferują funkcję korekcji ostrości i jasności obrazu , możliwość przybliżania obiektu za pomocą wbudowanej w aparat funkcji zoom.

Co więcej, wizualizery umożliwiają podłączenie do dowolnego rodzaju wyświetlacza . Oznacza to, że obraz przechwytywany przez kamerę wizualizera można wyświetlać zarówno za pomocą projektora, jak również telewizora lub monitora do komputera . Zazwyczaj urządzenia tego typu zbudowane są w formie podstawki, do której przymocowano zarówno ramię z kamerą, jak i jedno lub więcej źródeł światła . Dzięki złączu DVI, przesyłany do projektora lub ekranu obraz z kamery jest wysokiej jakości .

Czym się kierować, kupując wizualizer do szkoły?

Zastanawiając się, jaki wizualizer do szkoły będzie odpowiedni, warto zwrócić uwagę na parametry i funkcje tych urządzeń . Na rynku znajdziemy zarówno wizualizery stacjonarne , jak i przenośne - pierwsze z nich mogą oferować więcej możliwości, jednak ograniczają nas funkcjonowaniem w jednym, ściśle określonym miejscu. Przenośne wizualizery są lżejsze , ale mogą być pozbawione dodatkowych udogodnień. Kolejną kwestię stanowi r ozdzielczość wyjściowa, która wpływa na jakość wyświetlanego obrazu . Standardowo mamy do czynienia z rozdzielczością XGA, czyli - innymi słowy - 1024 x 768 pikseli , można jednak natrafić także na modele o rozdzielczości 1280 x 1024 piksele . Im wyższa rozdzielczość, tym bardziej szczegółowy obraz otrzymamy.

Kolejnym aspektem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest zoom. Wszystkie wizualizery wyposażone są w zoom cyfrowy, który pozwala na elektroniczne powiększanie obrazu . Droższe urządzenia mogą dodatkowo posiadać zoom optyczny, który za sprawą ruchomej optyki wbudowanej w kamerę jest w stanie powiększyć obraz, zachowując o wiele lepszą jakość . Ponadto wybierając wizualizer dobrze jest upewnić się, czy oferuje on automatyczną, czy też manualną regulację ostrości - na co dzień automatyka będzie dla nas sporym udogodnieniem, jednak w niektórych przypadkach (jak choćby podczas pokazywania uczniom zdjęć z połyskiem) konieczne może być ręczne wyregulowanie ostrości.

Warto również sprawdzić, jakie dodatkowe funkcje oferuje wybrany przez nas sprzęt. Poza wspomnianymi już możliwościami obrotu obrazu lub zapisywania go w pamięci, niektóre modele mogą także oferować zamontowanie kamery na giętkiej szyjce , podstawkę z dwoma niezależnymi lampami lub inne udogodnienia dla nauczyciela. Ostatnim elementem wyposażenia, o jakim nie należy zapominać, są takie akcesoria do wizualizerów , jak przystawka do mikroskopu, torba na sprzęt, wraz z kablami, czy też dedykowany pilot , który ułatwia obsługę wizualizera.

 
AVPoint.pl to wiodący ekspert w branży audio-wizualnej, oferujący szeroki asortyment produktów od renomowanych producentów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i bezpośrednim kontaktom handlowym, sklep internetowy gwarantuje nie tylko najwyższą jakość obsługi klienta, ale także szybkie i efektywne realizacje zamówień. Specjalizujemy się w dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań AV, takich jak ekrany projekcyjne, projektory oraz interaktywne tablice i monitory, wspierając każde zamówienie indywidualnym podejściem i fachowym doradztwem.