compare_arrows
Filtruj według
Cena
Producenci
więcej... mniej
Filtruj

Monitory 49 cali do prezentacji treści

Szukając odpowiedniego monitora, który z powodzeniem mógłby posłużyć do wyświetlania treści w miejscach publicznych, takich jak centra rozrywki, galerie handlowe, restauracje szybkiej obsługi, a nawet pomieszczenia biurowe, bardzo często podejmujemy decyzję w oparciu o dwa czynniki. Największe znaczenie ma dla nas fakt, jakie wymiary posiada dany monitor oraz jaką rozdzielczość oferuje. Tymczasem to nie jedyne aspekty, na które powinniśmy zwracać uwagę. Czym zatem powinno się kierować, wybierając monitory 49 cali?

Wymiary i rozdzielczość

Decydując się na wielkoformatowe monitory pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę, jest długość przekątnej. Szacuje się, że jeden cal odpowiada nieco ponad 2,5 centymetrom długości – to z kolei oznacza, że monitory 49 cali mają przekątną o długości około 123 centymetrów. Dla porównania 42 calowe monitory mają 106,68 cm przekątnej. Liczba cali wpływa skutecznie na wysokość i szerokość powierzchni roboczej monitorów. Oferowane przez nas urządzenia mają około 110 cm szerokości i 64 cm wysokości, choć liczby te – zależnie od producenta i modelu – mogą nieznacznie różnić się od siebie. Wymiary te sprawiają, że konieczne jest odpowiednie zorganizowanie przestrzeni na monitor i upewnienie się przed zakupem, że mamy wystarczająco dużo miejsca na montaż urządzenia.

Do dwóch podstawowych, powszechnie dostępnych na rynku rozdzielczości, jakie mają do zaoferowania monitory 49-calowe, należy Full HD oraz Ultra HD (czyli tzw. 4K). W przypadku rozdzielczości Full HD obraz może być prezentowany w rozmiarze 1920 × 1080 pikseli. Ultra HD z kolei stanowi rozdzielczość 3840 × 2160 pikseli, czyli dwukrotnie większą. Obecnie większość monitorów umożliwia bezpieczną pracę w systemie 24/7, emitując obraz przez całą dobę bez szkody dla podzespołów oraz bez narażania użytkownika na utratę gwarancji z powodu nadmiernej eksploatacji urządzenia.

Czym jeszcze kierować się przy wyborze monitora?

Warto wziąć pod uwagę także inne zastosowanie monitorów 49 cali, niż w biurze lub powierzchni komercyjnej. Doskonale sprawdzą się także jako ekran kina domowego lub monitor dla gracza, dla którego każdy szczegół na ekranie ma ogromne znaczenie. Wybierając to rozwiązanie, warto jednak wziąć pod uwagę liczbę dostępnych w urządzeniu złączy wejścia i wyjścia. Może się bowiem okazać, że oferowana przez danego producenta liczba złączy HDMI lub USB (w standardzie 2.0 lub 3.0) będzie dla nas niewystarczająca.

Dodatkowym atutem części monitorów 49 cali jest wbudowany odtwarzacz multimediów, który pozwala na korzystanie ze sprzętu w zasadzie już po wypakowaniu go z pudełka. Warto także zwrócić uwagę na kąty widzenia – w większości przypadków wynoszą one 178 stopni zarówno w płaszczyźnie poziomej, jak i pionowej.