compare_arrows
Nawigacja

Najnowsze posty

Jaki ekran do projektora?

 

Decydując się na profesjonalne wyposażenie kina domowego, nierzadko stajemy przed wyborem właściwego rzutnika. Nie wszyscy jednak mają świadomość, że warto także zastanowić się, jaki ekran projekcyjny wybrać – tymczasem może mieć on kolosalne znaczenie dla jakości wyświetlanego obrazu, a tym samym dla komfortu użytkowania tego sprzętu. Warto zatem sprawdzić, jakie ekrany dostępne są na rynku i czym się kierować przy ich wyborze, by wiedzieć, jaki ekran do projektora kina domowego sprawdzi się w naszym przypadku najlepiej.

Jaki rodzaj ekranu do projektora wybrać?

Zastanawiając się, jaki ekran do projektora wybrać, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że dostępne są różne rodzaje ekranów – ręcznie rozwijane, elektryczne, przenośne i ramowe. W zależności od tego, jaką przestrzenią dysponujemy, nasze kino domowe możemy zatem wyposażyć w ekran ramowy, umieszczony na stałe na ścianie lub ekran projekcyjny sufitowy do zabudowy. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by postawić w wersji niskobudżetowej na ręcznie rozwijany, przenośny ekran, który będziemy musieli za każdym razem przygotowywać do seansu. Z jednej strony wiąże się to z dodatkowym zadaniem do wykonania przed obejrzeniem filmu, z drugiej jednak – zapewnia oszczędność miejsca i doskonale sprawdza się w małych pomieszczeniach. Dopiero mając świadomość, jaki ekran projekcyjny do kina domowego będzie najlepszy w naszej sytuacji, możemy skupić się na kolejnych aspektach, związanych z wyborem tego sprzętu.

Jakie znaczenie ma rozmiar i format ekranu do projektora?

Aspektem, na który koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę, jest fakt, jaki rozmiar ekranu do projektora będzie dla nas odpowiedni. Ekran przystosowany jest do wyświetlania obrazu w konkretnym formacie – może to być format 1:1, 4:3, a nawet 21:9. Najczęściej jednak w przypadku kina domowego stawiamy na wyświetlanie multimediów w rozdzielczości Full HD, a co za tym idzie, interesuje nas format kinowy 16:9 lub 16:10. Warto więc zwrócić uwagę na rozmiary ekranów w tym właśnie zakresie – ich powierzchnia całkowita może się od siebie znacznie różnić. Ekran ręcznie rozwijany w formacie 16:9 może mieć przykładowo rozmiary 243 × 186 centymetrów, podczas gdy ramowy przenośny ekran 16:9 znajdziemy także w wariancie o powierzchni 426,4 × 249 cm. Oznacza to, że przed wyborem ekranu warto upewnić się, jakie są nasze możliwości przestrzenne, a następnie wybrać model o powierzchni jak najbardziej zbliżonej do miejsca, którym dysponujemy.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Warto także zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt – różnicę pomiędzy wymiarami materiału, na którym wyświetlany będzie film, a wymiarami kasety, do której chowa się dany ekran. Jak łatwo się domyślić – sama kaseta jest szersza (średnio o 10 centymetrów), więc należy brać pod uwagę odpowiedni margines. Esteci zwrócą zapewne uwagę także na dwa inne szczegóły: kolor kasety oraz samego ekranu. Kaseta najczęściej występuje w wersji stalowej lub aluminiowej białej – część osób zwraca uwagę na to, by pasowały one kolorystycznie do wnętrza pomieszczenia, w którym docelowo zostaną zamontowane. Jeśli natomiast chodzi o kolor samego ekranu – najczęściej stawia się na matowy biały (matt white), niekiedy jednak można zakupić ekran także w kolorze matowym szarym (matt grey).

Ile może kosztować ekran do projektora?

W zależności od tego, jaki typ i format ekranu wybierzemy, ceny mogą się od siebie różnić. Zakładając jednak, że interesuje nas ekran w formacie kinowym 16:9 lub 16:10, najtańsze ręcznie rozwijane modele znajdziemy już w granicach 300 złotych. Za model rozwijany elektrycznie przyjdzie nam zapłacić od 550 złotych wzwyż. Wybierając ekrany ramowe w tym formacie, powinniśmy się liczyć z wydatkiem rzędu półtora tysiąca złotych, natomiast ekrany ramowe przenośne, zależnie od powierzchni całkowitej, mogą kosztować od 2300 złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W przypadku ekranu elektrycznego do zabudowy sufitowej trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu około 3300-3700 złotych, natomiast ekrany typu pull-up w kinowym formacie, rozwijane ze stojącej na podłodze kasety, kosztują w granicach 1100-1300 złotych. Warto jednak postawić na dobrej jakości sprzęt, który posłuży nam przez długie lata, dlatego na podstawie budżetu, jakim dysponujemy, najlepiej jest postawić na ekran, który będzie oferował największa powierzchnię całkowitą.

 
AVPoint.pl to wiodący ekspert w branży audio-wizualnej, oferujący szeroki asortyment produktów od renomowanych producentów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i bezpośrednim kontaktom handlowym, sklep internetowy gwarantuje nie tylko najwyższą jakość obsługi klienta, ale także szybkie i efektywne realizacje zamówień. Specjalizujemy się w dostarczaniu nowoczesnych rozwiązań AV, takich jak ekrany projekcyjne, projektory oraz interaktywne tablice i monitory, wspierając każde zamówienie indywidualnym podejściem i fachowym doradztwem.