compare_arrows
Nawigacja

Najnowsze posty

Głośniki instalacyjne - podpowiadamy, które warto wybrać

 

Prawa fizyki sprawiają, że większe kolumny głośnikowe oferują lepsze brzmienie i ma to niewiele wspólnego z głośnością. Nie każdy jednak ma miejsce oraz ochotę umieszczać w pokoju kolumny gabarytami przypominające pralki automatyczne. Dla takich osób idealne będą głośniki instalacyjne.

Głośniki instalacyjne - co to jest?

Głośniki montażowe, czy też instalacyjne, w odróżnieniu od klasycznych zestawów muzycznych, przeznaczone są do zabudowy. Można je zatem sprytnie ukryć w pomieszczeniu i dzięki temu wygospodarować dodatkową przestrzeń. Głośniki instalacyjne są także niezastąpione, jeśli chcemy dostarczyć dźwięk do innych pomieszczeń, niż tylko pokój telewizyjny. Zapewniają możliwość nagłośnienia przedpokoju, łazienki, a nawet ogrodu. Na rynku dostępne są głośniki instalacyjne, zaprojektowane do montażu na jeden z dwóch standardowych sposobów.

Kiedy wybrać głośniki instalacyjne sufitowe?

Pierwszym z nich jest montaż głośników w suficie. Do głównych zalet tego rozwiązania należy wygoda oraz szybkość instalacji. Chociaż głośniki te mają zazwyczaj kompaktowe rozmiary, otwór montażowy w większości przypadków powinien mieć około 10 cm głębokości. Nie każdy może sobie pozwolić na wykonanie tak głębokich dziur w ścianach. Łatwiej wygospodarować niezbędne miejsce w zabudowie sufitu wykonanej z płyt GK.

Głośniki instalacyjne sufitowe nadają się zatem idealnie do małych pokoi lub pomieszczeń już częściowo urządzonych. Ich wadą jest to, że emisja dźwięku z góry dla niektórych osób może być irytująca. Jednakże przy prawidłowym rozmieszczeniu i ukierunkowaniu sufitowych głośników montażowych, można cieszyć się naprawdę dobrym brzmieniem.

Jakie zalety mają głośniki montażowe ścienne?

Podobną konstrukcję mają głośniki ścienne, jednak przystosowane są one do montażu pionowego. Oprócz walorów odsłuchowych większość modeli oferuje również niebanalne wrażenia wizualne, dzięki wyrafinowanej stylistyce oraz dopracowanym maskownicom.

Montaż ściennych głośników instalacyjnych wiąże się z koniecznością precyzyjnego wykonania otworów nieraz o dosyć dużych rozmiarach albo obudowania głośników dodatkową konstrukcją, która zmniejsza pomieszczenie. W zamian otrzymuje się duże możliwości adaptacyjne zestawu nagłośnieniowego. Głośniki ścienne do zabudowy można zainstalować dokładnie na wysokości uszu siedzącego odbiorcy. Rozwiązanie to umożliwia najbardziej naturalny odsłuch i niezapomniane wrażenia szczególnie podczas emisji efektów specjalnych w systemie dźwięku dookólnego.

Głośniki instalacyjne do kina domowego

Do słuchania muzyki wystarczą dobre głośniki stereo. Jednak jeśli szukamy sprzętu, który chcemy wykorzystać też podczas oglądania filmów, warto postawić na system kina domowego. W najczęściej spotykanej sytuacji tworzy je zestaw pięciu głośników, przenoszących tony średnie i niskie (dwa z przodu, jak w stereo, między nimi dodatkowy centralny, i dwa po bokach z tyłu dla uzyskania efektu dźwięku przestrzennego) oraz dodatkowego głośnika niskotonowego, tzw. subwoofera. Jego zadaniem jest doskonałe odtwarzanie tonów niskich oraz podniesienie dynamiki całego zestawu.

Jak wybrać najlepszy soundbar?

Alternatywą dla głośników instalacyjnych, zwłaszcza rozbudowanych systemów kina domowego, są soundbary. To urządzenia, które mają postać długiej listwy i montowane są zazwyczaj bezpośrednio pod telewizorem. W swoim wnętrzu kryją gotowy system audio, który w najprostszej konfiguracji składa się z dwóch odpowiednio umieszczonych głośników. Lepszej klasy soundbary zawierają nawet 9 głośników i oferują wrażenia bardzo zbliżone do rozbudowanych systemów przestrzennych 5.1 bez konieczności instalacji aż sześciu źródeł dźwięku. Jaki soundbar kupić?

Przy wyborze najlepszego soundbara należy zwrócić uwagę na jego rozmiar, który powinien być możliwie największy w interesującym nas przedziale cenowym. Warto też dopłacić za dodatkowe głośniki. Jeżeli dysponujemy dużym pomieszczeniem, dobrym wyborem będzie soundbar współpracujący z subwooferem, który wzbogaci odsłuch o soczyste basy. Klasycznie głośniki te podłączane są do telewizora za pomocą kabli, chociaż lepiej kupić urządzenia wyposażone w Bluetooth czy Wi-Fi, co pozwoli odtwarzać dźwięk np. ze smartfona.